Zasady rekrutacji do Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Borkach
W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego bierze się pod uwagę kandydatów zamieszkałych w obwodzie szkoły. Uczniowie mieszkający w obwodzie danej szkoły są przyjmowani z urzędu, bez postępowania rekrutacyjnego. W dalszej kolejności przyjmowani są uczniowie mieszkający poza obwodem szkoły.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Borkach informuje, że w sekretariacie trwają zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2016/2017. Wymagane dokumenty: PESEL dziecka. Termin zapisów: do 15 kwietnia 2016.
Zapraszamy do zapoznania się z zarządzeniem w sprawie w sprawie rekrutacji do przedszkoli i punktów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
ZARZĄDZENIE Nr 13/2016
Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin
z dnia 24 lutego 2016r.
w sprawie harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli na terenie Miasta i Gminy Gąbin w roku szkolnym 2016/2017
Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 i ust 5. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015r., w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym, składu i szczegółowych zadań komisji rekrutacyjnej, szczegółowego trybu i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego (Dz. U. z 2015r. poz. 1942).
zarządzam, co następuje:
- 1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o:
- ustawie – należy przez to rozumieć ustawę, z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
- przedszkolu – należy przez to rozumieć, także oddział przedszkolny w szkole podstawowej.
- 2.
W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2016/2017 do przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto i Gmina Gąbin, określa się następujące terminy:
- Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkoli wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym- terminod dnia 11 marca do 30 marca 2016r.
- Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym , w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 20t ust. 7 ustawy – terminod dnia 01 kwietnia do 12 kwietnia 2016r.
- Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych – termindo dnia 15 kwietnia 2016r.
- Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w postaci pisemnego oświadczenia – terminod dnia 15 do 20 kwietnia 2016r.
- Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych – termin:w dniu 22 kwietnia 2016r.
- 3
W postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2016/2017 do przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest Miasto i Gmina Gąbin, określa się następujące terminy:
- Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkoli wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu uzupełniającym- terminod dnia 29 kwietnia do 9 maja 2016r.
- Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym , w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności, o których mowa w art. 20t ust. 7 ustawy – terminod dnia 12 do 18 maja 2016r.
- Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych – termin: 19 maja 2016r.
- Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w postaci pisemnego oświadczenia – terminod dnia 20 do 23 maja 2016r.
- Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych – termin:w dniu 26 maja 2016r.
- 3
Wykonanie zarządzenia powierza się dyrektorom przedszkoli, punktów przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych na terenie Miasta i Gminy Gąbin.
- 3
Zarządzenie podlega podaniu do publicznej wiadomości przez ogłoszenie na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Gąbin oraz na tablicach ogłoszeń i stronach internetowych przedszkoli na terenie Miasta i Gminy Gąbin.
- 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia
Nr 13/2016 z dnia 24.02.2016r.
Zasady rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych
w szkołach podstawowych prowadzonych przez
Miasto i Gminę Gąbin.
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2010 roku) obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się
z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
Dziecko 6-letnie, na wniosek rodziców, może rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.
Dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnymkontynuują przygotowanie przedszkolne
w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.
Dzieci pięcioletnie (urodzone w 2011 r.) oraz dzieci czteroletnie(urodzone w 2012) mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. W sytuacji nieprzyjęcia dziecka do żadnego z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych wskazanych we wniosku
o przyjęcie, burmistrz, wskaże rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, który przyjmie dziecko.
Dzieci trzyletnie(urodzone w 2013 r.) mogą uczestniczyć w postępowaniu rekrutacyjnym,
ale w sytuacji nieprzyjęcia dziecka do żadnego z wybranych we wniosku przedszkoli
nie ma obowiązku wskazywania innego przedszkola, które przyjmie dziecko.
Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do samorządowych przedszkoli
i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2016/2017 zostały przygotowane w oparciu o zapisy ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.).
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych wZarządzeniu Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin Nr 13/2016 z dnia 24 lutego 2016r.
- Włączenie się w rekrutację musi nastąpić pomiędzy datą rozpoczęcia etapu składania wniosków o przyjęcie, a datą zakończenia tego etapu, jednak:
Kolejność składanych wniosków nie będzie miała żadnego wpływu na kolejność przyjęć dzieci.
- Dopuszcza się możliwość składania wniosku o przyjęcie do dowolnie wybranych przedszkoli/szkół, które prowadzą postępowanie rekrutacyjne dla dzieci w określonym wieku.
- 4. Zasady ogólne
- W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział:
- dzieci 3-4-5-6 letnie (urodzone w latach 2013-2010),
oraz
- dzieci, którym odroczono obowiązek szkolny
zamieszkałe na terenie Miasta i Gminy Gąbin.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zamieszkałych poza Miastem i Gminą Gąbin mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka dopiero w postępowaniu uzupełniającym, jeżeli przedszkole/szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w 2014 r. mogą ubiegać się
o przyjęcie do przedszkola dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat. - Postępowanie rekrutacyjne do grup ogólnodostępnych przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola/szkoły podstawowej.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych
w zarządzeniu. - Przydział dzieci do konkretnych oddziałów w przedszkolach i szkołach podstawowych nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja grup przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną
i przyjętych w rekrutacji.
- Kontynuacja wychowania przedszkolnego przez dzieci uczęszczających
do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w bieżącym roku szkolnym (2015/2016)
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci urodzonych w latach 2013-2011, które obecnie uczęszczają do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych, składają deklarację
o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym
w przedszkolu/szkole, do której uczęszcza dziecko. - Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, urodzonych w 2010 roku oraz dzieci
z odroczonym obowiązkiem szkolnym mogą potwierdzić kontynuację edukacji przedszkolnej w przedszkolu/szkole, jeżeli w roku szkolnym 2016/2017 przedszkole/szkoła będzie prowadziło oddziały dla dzieci 6 letnich. Jeżeli przedszkole/szkoła nie organizuje oddziałów dla 6 latków, to dziecko uczestniczy
w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Prowadzenie postępowania rekrutacyjnego
- Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
- We wniosku o przyjęcie rodzice/prawni opiekunowie wskazują wybrane przedszkole/szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie
- pobierają wniosek w dowolnym przedszkolu/szkole,
- wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają w przedszkolu/szkole
- Podpisy obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.
- Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku
odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola/szkoły. - Do wniosku należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
- Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 20t ust 6 ustawy o systemie oświaty) .
- Wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna w każdym przedszkolu/szkole wskazanej we wniosku.
- Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
- żądać od rodziców/prawnych opiekunów przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach (przewodniczący wyznacza termin przedstawienia dokumentów),
- zwrócić się do burmistrza o potwierdzenie okoliczności zawartych
w oświadczeniach.
- Burmistrz w celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach:
- korzysta z informacji, do których ma dostęp z urzędu,
- może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji,
- może zlecić przeprowadzenie wywiadu, aby zweryfikować oświadczenie
o samotnym wychowywaniu dziecka,
O wynikach weryfikacji oświadczeń burmistrz informuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.
- Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja ustala kolejność przyjęć.
- w przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria określone w ustawie o systemie oświaty, tzw. kryteria ustawowe,
(Zgodnie z wprowadzonymi przepisami dotyczącymi przyjmowania dzieci do przedszkoli, nowe przepisy wprowadzają zasadę, że w pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci z terenu gminy. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba miejsc, przeprowadzona zostanie rekrutacja. Najpierw według kryteriów łącznych będą przyjmowane dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych z minimum trójką dzieci, objęte pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców. Pozostałe kryteria: pierwszeństwo dla dzieci pracujących zawodowo rodziców lub rodzica oraz kryterium dochodowe. Natomiast, jeśli po przyjęciu dzieci z obszaru gminy pozostaną wolne miejsca, placówka będzie mogła przyjąć maluchy spoza gminy, posługując się zasadami rekrutacji jak dla dzieci ze swojego terenu).
- w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu przedszkole/szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, Wyniki postępowania rekrutacyjnego komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w przedszkolu/szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane.
- Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola/szkoły, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu i podaje
do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
do przedszkola/szkoły. - Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte, mogą:
- wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola w terminie 7 dni od dnia podania
do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
- wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola/szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
- Rekrutacja dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym
ze względu na niepełnosprawność.
Rodzice / prawni opiekunowie załączają:
- Kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu
na niepełnosprawność, poświadczoną za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata. - O przyjęciu dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego decyduje dyrektor przedszkola/szkoły.
- Postępowanie rekrutacyjne dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego prowadzi komisja rekrutacyjna przedszkola/szkoły wg zasad opisanych powyżej.